top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Çay Nasıl Demlenir?

Tüm dünyada çeşitli yöntemlerle hazırlanan çay, Anadolu topraklarında ayrı bir öneme sahiptir. Çin, Kenya, Sri Lanka, Hindistan gibi ülkelerin oldukça özel çayları olsa da Türkiye’de üretilenleri diğerlerinden ayıran çok önemli bir faktör vardır: Kar! Evet, Türkiye’de yetişen çay bitkisinin üzerine kar yağması onu daha özel kılıyor. Kış boyunca bitkinin üzerine gelebilecek zararlı maddelere karşı kalkan görevi gördüğü için organik tarım açısından önem arz ediyor. Sıfırın altındaki hava koşulları sayesinde tarım ilaçları kullanmaya gerek duyulmuyor. Tüm bunların üstüne besin değerlerini artırıyor olması ve harika bir lezzet katması gibi artıları var.

Peki bayılarak içtiğimiz çay nasıl demlenir? Çoğu evde her gün çay demleniyor olsa bile doğru yöntemler uygulanıyor mu? Merak etmeyin, bu işin tüm inceliklerini sizinle paylaşmak için buradayız.


  • Her şeyden önce çayı hazırladığımız demliği seçmeniz gerekiyor. Çaydaki tüm aromayı alabilmek için porselen veya bakır demlik tercih edilmeli.

  • Suyunuz arıtılmış ve temiz olmalı. Böylelikle çayın tadını bozmayacak ve daha yumuşak bir içim elde edeceksiniz.

  • Çay demlenirken yapılan en büyük hata demliğin altına su koyup, üstüne çayı koyup birlikte ısıtmak ve kaynar suyu üst demliğe boşaltmaktır. Bu durumda çay yandığı için tadı bozulur ve ardında acı bir tat bırakır. Yapılması gereken ise üst tarafa çayı koymadan suyu kaynatmak, ardından üst demliğe sıcak su koymak ve çayı suyun üzerine eklemektir.

  • Çay, fokur fokur kaynayan sıcak su ile birleştirilmemeli. İdeal demleme sıcaklığı 70-80 derecedir. Yani su kaynadıktan sonra altını kapatıp 20-30 saniye beklemeniz yeterli olacaktır.

  • Çayın demlenme süresi 30-40 dakika gibi düşünülür. Ancak ideal süre kısık ateşte 15 dakikadır.

  • Zengin aromalı bir çay içmek isterseniz demlendikten sonra 30-40 dakika içinde tüketmelisiniz.Çay tiryakilerinin daha keyifli bir içim için yapması gereken adımları denedik. Yumuşak içimli, acı tat bırakmayan ve bütün lezzet notalarını alabileceğiniz çay demleme yöntemlerini deneyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page