top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

4 Nefis Kahvaltılık Tarif

Güncelleme tarihi: 7 Eki 2021

“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” demiş Cemal Süreya ve tam üstüne basmış. Uzun uzun yapılan pazar kahvaltılarını düşününce bu söze daha fazla hak veriyoruz.

İş yoğunluklarından ve okul telaşından geçiştirilen kahvaltı, aslında günün en önemli öğünü. Enerjinizi yüksek tutmak istiyor, sağlıklı beslenmekten vazgeçmek istemiyorsanız kesinlikle atlamamalısınız. Vaktiniz olsun veya olmasın, pratik kahvaltılık tarifler hazırlayarak kendinize bir iyilik yapın, “Nasılsa öğlen yemeği saati yaklaştı.” demeyin. Evden erken çıkmanız gerektiği zamanlarda geceden paketlenen veya sabahları çabucak hazırlanan kahvaltılık hamur işi tarifleri tercih edebilirsiniz. Veya size sunacağımız nefis kahvaltılık tarifler ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. 😛

pratik kahvaltılık tarifler - hamur işi tarifleri

1- Çıtır Simit

Simit (veya bir İzmirli olarak gevrek 😉) kahvaltılık tariflerin en güzel öğelerindendir. Sadece peynir ve çayla birlikte yemeye tamam desek de arada çeşitlilik katmak gerek. Ortasına yumurta kırarak, ikiye bölüp arasına domates ve kaşar koyarak veya evde kendi simitinizi hazırlayarak kahvaltı sofranızı neşelendirebilirsiniz. Pandemi döneminde edindiğimiz ekmek hazırlama gibi, simit hazırlama denemeleri de yapmıştık ve çıtır çıtır bir tarifi sizinle buluşturmuştuk.


pratik kahvaltılık tarifler - hamur işi tarifleri

2- Kıymalı Patatesli Börek

O bir klasik... Babaanne elinden çıkmış kadar güzel olan bu tarifi denediğinizde asla pişman olmayacaksınız. Belki biraz uğraştıracağını düşündüğünüz için geri çekiliyor olabilirsiniz ama mutlaka denemelisiniz. Sadece kahvaltıda değil ara öğün olarak veya misafirlerinize ikram etmek için de ideal bir tariften bahsettiğimiz için bol bol hazırlayarak sonraya da saklamanız mümkün. Kıyma ve patatesin lezzet şöleni çıtır hamur ile birleştiğinde, ortaya simide rakip bir pratik kahvaltılık tarif çıkıyor.


pratik kahvaltılık tarifler - hamur işi tarifleri

3- Pankek

Nasıl yerseniz yiyin, yeter ki yiyin diyeceğimiz hamur işi kahvaltılık tariflerinden biri pankek. Listenin tatlı ismini tek başına veya yan öğün olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca sadece kahvaltı için değil, canınız tatlı çektiğinde de kolayca hazırlayabilirsiniz. Üzerine çikolata, fıstık esmesi, bal, şurup, reçel veya taze meyveler koyduğunuzda vazgeçilmez bir hal alan pankek aynı zamanda en pratik kahvaltılık tariflerden biridir. Hızlıca hazırlanır, küçüklere kahvaltıyı sevdirir, büyükleri şımartır.


pratik kahvaltılık tarifler - hamur işi tarifleri

4- Karaköy Poğaçası

Pastanelerin olmazsa olmazları nelerdir diye sorsak herkesin aklına gelecek bir cevaptır Karaköy poğaçası. Öğrencilerin ve çalışanların en fazla tercih ettiği hamur işi kahvaltı seçeneklerinden biridir. Tam bir taşımalık tarif olan Karaköy poğaçasını bol bol hazırlayarak işe ve okula götürebilir, çayın yanında yumuşacık ve doyurucu poğaçalarınızı afiyetle yiyebilirsiniz. İçine peynir veya patates koyarak kendi damak zevkinize göre hazırlayabileceğiniz poğaçalarınız için şimdiden afiyet olsun. 😛


Binefis’in önceki tariflerinden derlediğimiz kahvaltılık tarifler listemizden daha önce denedikleriniz var mı? Yeni videolar ve blog yazıları için takipte kalmayı unutmayın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page