top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Biranın Tarihi

Bugün dünyadaki en eski ve en yaygın alkollü içeceklerden biri olan biradan bahsedeceğiz. Üstelik su ve çaydan sonraki en popüler içecek. Hakkında anlatılacak çok fazla şey olduğunu fark ettiğimizde, hakkında içerik yazılması gerektiğini düşündük. A’dan Z’ye bira hakkında her şeyi öğrenmeye hazır mısınız?


İnsanoğlunun ürettiği en eski içeceklerden biri olan biranın tarihi muhtemelen MÖ. 1000 senesine kadar uzanır. Ortadoğu’da yaşayan avcı-toplayıcı atalarımızın bir çömlek içerisinde unuttuğu arpalar, üzerine yağan yağmur suyu ile karışarak fermente olmuş ve tesadüf sonucu bira ortaya çıktı. Bu keşif, insanlığın yerleşik hayata geçip tarım faaliyetlerini arttırmasının bir sonucudur. Sümerlilerin taptığı bir tanrıça olan Ninkasi’ye yakılan bir ibadet şarkısında, biranın nasıl yapıldığını anlatan detaylı bir anlatım yer alırdı ve böylece tarif sözlü olarak nesilden nesile aktarılırdı. Yazının bulunmasının ardından Sümer ve Mısır halkı tarafından hazırlanan kil tabletler, hem tahılların hasat miktarını hem de bira üretiminin gerçekleştirildiğini kanıtlar niteliktedir. Antik dillerde sadece birayı anlatmak için kullanılan 1060 kelime saptanmıştır.


Antik Mısır’dan kalma bir insan iskeletinde normalin 3000 katı tetrasiklin antibiyotik maddesine rastlandı. Araştırmalar sonucunda bu kişinin her gün bira içtiği ve biranın antibiyotik özelliğinden faydalandığı ortaya çıktı. Günlük hayatta ve dinsel törenlerde bol miktarda tüketilen bira, III. Ramses döneminde balla karıştırılarak ilaç niyetine tüketilmiştir. Antik çağda tamamen organik olan bira sadece %3 oranında alkol içerdiği için yaş sınırlaması da yoktu ve bebeklikten itibaren herkesin tükettiği bir içecekti. Antik bira mayalama yöntemleri ne kadar iyi olursa olsun dibinde tortu kalabildiği için Sümer, Mısır ve Babil halkı kamıştan veya altından yapılmış pipetler kullanırdı.

Öncesinde sadece evde yapılan bir içecek olsa da 14.yüzyıl itibariyle birahaneler açılmaya başlandı ve Kuzey Avrupa biranın ana yurdu haline geldi. Ortaçağ’da su yoluyla hastalık bulaşma oranları çok yüksekti ancak aynı su ile hazırlanan biradan içenlere bir şey olmuyordu. Bu keşfedildiğinde insanlar bira içerek hayatta kalmaya başladı. Ancak onları asıl hayatta tutan şeyin suyu kaynatmak olduğunu çok sonra anladılar. 1500’lü yıllara gelindiğinde yediden yetmişe herkes bira içiyordu ve tüketim miktarı kişi başı yıllık 300 litreydi. Bu sayı günümüzdeki ortalamanın 6 katıdır. Bu stratejiyi en iyi yöneten grup ise kiliseydi. İbadet için gelenlere bira sözü verildiği için ayinlere pek çok insanın katıldığı görülmüştür.

Sanayi devriminin birada seri üretime geçilmesindeki katkısı gecikmedi. Gerçek anlamda seri üretim yapan ilk firma bir bira markasıydı ve seri üretilen ilk ürün kendi şişesinde biraydı.

Biranın tarihi hakkında öğrendiğimiz bilgilerin devamı gelecek. Biranın tarihi ve bira kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için takipte kalın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page