top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

C Vitamini İçeren Besinler ve Faydaları

Havalar soğumaya başladı ve hastalık sezonu açıldı. Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimiz daha fazla korumaya ihtiyaç duymaya başladığı için, vücudumuzu dinç tutacak ve sağlığını korumasına yardım edecek besinler tüketmeyi arttırmamız gerekiyor. Bu yüzden C vitamini nedir ve C vitamini içeren besinler nelerdir sorularına birlikte bakmamız gerektiğini düşündük.

c vitamininin faydaları - c vitamini içeren besinler - bağışıklık güçlendiren besinler

C Vitamininin Faydaları

C vitamini doku oluşumu ve yaralanmaların iyileşme sürecinde sağladığı yararların yanı sıra, zararlı molekül ve toksik maddelerden kaynaklanan hasarın giderilmesinde büyük rol oynar. Deri, kemik ve damar dokularının oluşumu, korunması ve yenilenmesi için C vitamini tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Vücudumuz doğal yollardan C vitamini üretemediği için doğal kaynaklardan faydalanarak vücuda almak gerekir. Sonrasında aldığımız demirin emilip gerektiğinde kullanılmak üzere depolanmasına yardımcı olur. Anlayacağınız vücudumuz için en gerekli bileşenlerden biridir. Bizim en fazla bildiğimiz yararı ise hastalık veya stres sonucunda güçsüzleşen bağışıklık sistemini toparlıyor olmasıdır.

Deri üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülen C vitamini cilt kırışıklıkları, yaşlanma ve kuruluk gibi istenmeyen durumların önüne geçmek için de faydalı bir çözüm önerisidir.

c vitamininin faydaları - c vitamini içeren besinler - bağışıklık güçlendiren besinler

C Vitamini İçeren Besinler

En yaygın narenciyelerde görülse de çeşitli meyve ve sebzelerden veya hazır tabletler aracılığıyla alabileceğimiz bir vitamindir. Ancak uzmanlar, doğal olarak alınan C vitaminini tavsiye ederler. Her bireyin yaşına göre günlük alması gereken C vitamini oranı da değiştiği için iyi araştırılmalı veya bir uzmana danışılmalıdır.

Turunçgiller, koyu yapraklı yeşillikler, yeşil biber, çilek, domates, brokoli, patates, tatlı patates, kavun, karpuz, mango, kırmızı biber, karnabahar gibi sebze ve meyveler C vitamini açısından oldukça zengindir.

Bu besinleri günlük beslenmenize dahil etmek için çeşitli yöntemler bulabilirsiniz. Salatalarınıza bol limon sıkabilir, taze sıkılmış portakal suyu içebilir, yemeklerinizin yanına ara sıcak olarak haşlanmış veya fırınlanmış sebzeler ekleyebilir, sebze püreleri hazırlayabilir ve küçük küçük hazırlanmış meyveleri kahvaltılarınıza dahil edebilirsiniz.

C vitamininin faydaları saymakla bitmez. Vücudumuz için doğal gıdalardan aldığımız besin maddelerinin önemini unutmayın ve C vitaminini günlük beslenmenize mutlaka dahil edin. Sağlıklı günler!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page