top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Dünyanın En Ünlü Tatlıları - 1

Her ülkenin kendine has yemek tarifleri olduğu gibi tatlı tarifleri de bulunur. Artık her pastanede karşımıza çıkan dünya lezzetlerini yerinde tatmak elbette bambaşkadır. Ama imkanımız yoksa en yakın pastaneden alarak veya evde kendimiz deneyerek yapabileceğimiz tatlı tariflerinde ufak bir yolculuğa çıkalım istedik. Neredeyse tamamı size tanıdık gelecek ve en az birini denediğinizi düşündüğümüz lezzetlere doğru tatlı bir yolculuğa ne dersiniz?

tatlı tarifleri - dünya mutfağı tarifleri - pratik yemek tarifleri

1- Malaga / İspanya

İsmini İspanya’nın bir şehrinden alan Malaga tatlısı müthiş malzemelerin eşsiz kombinasyonundan oluşuyor. Çikolata, pastacı kreması, muz, çikolatalı kek ve fındık... Tüm bunları bir araya getirdiğinizde güzel olmamasını bekleyemezsiniz. Yakın zamanda tam kıvamında bir tarifini paylaştığımız malaga tarifimizi izlemediyseniz, sizi Youtube kanalımıza bekliyoruz.tatlı tarifleri - dünya mutfağı tarifleri - pratik yemek tarifleri

2- Cannoli Siciliani / İtalya

İtalyanlar ne yapsa lezzetli oluyor doğrusu. Cannoli de bunlardan biri. Kökeni Sicilya olan bu tatlı tarifi, çubuklara sarılıp kızartılan çıtır çıtır bir hamurun içerisine, enfes krema doldurulmasıyla hazırlanıyor. Pratik tatlı tarifleri arasında ilk akla gelenlerden biridir ve Amerika’da da oldukça fazla tüketilir.

tatlı tarifleri - dünya mutfağı tarifleri - pratik yemek tarifleri

3- Waffle / Belçika

Artık hepimizin aşina olduğu ve mutlaka denediği bir tatlıdır waffle. Hatta o kadar yaygınlaşmıştır ki, bir dünya lezzeti olduğunu unutturur. Belçika’da kahvaltılarda sık sık tüketilen waffle çoğunlukla şurup, pudra şekeri ve taze meyvelerle tüketilse de farklı malzemelerle renklendirilebilir. Çikolata, krema, fındık, fıstık gibi yakıştırabildiğiniz pek çok süslemeyi kullanabilirsiniz.

tatlı tarifleri - dünya mutfağı tarifleri - pratik yemek tarifleri

4- Pavlova / Yeni Zelanda

Pavlova, düşündüğünüzde lezzeti konusunda tereddüt duyabileceğiniz ama yedikten sonra mutlaka beğeneceğiniz bir tatlıdır. Bildiğimiz bezenin pasta büyüklüğünde olduğunu ve üzerinin çeşitli taze meyveler ve kremayla süslendiğini hayal edin. Beze zemini hazırlamak için yumurta akı, nişasta, şeker, vanilya ve krem şanti kullanılır.

tatlı tarifleri - dünya mutfağı tarifleri - pratik yemek tarifleri

5- Donut / Avustralya

Donut’u Amerikan polislerine mal ettiğimiz için buraya ait bir tatlı olarak görsek de, aslında Avustralya’ya özgüdür. Kelime anlamı “hamur fındığı” olan bu tekerlek benzeri tatlı yumuşacık bir hamur ve üzerine kaplama yaparak hazırlanır. Çikolata ve çeşitli süsleme malzemeleriyle renklendirilen donut, dünyanın en ünlü tatlı tariflerinden biridir.

Sizlere dünyanın ünlü tatlı tariflerinden bazılarını aktardık. Bu serinin devamını okumak ve pratik yemek tarifleri öğrenmek için takipte kalın! 😉

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page