top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları

Mutfakta zaman geçirmeyi seven herkesin kendine has bazı yöntemleri bulunur. Çoğunlukla büyüklerimizden öğrendiğimiz bilgileri biz de çocuğumuza aktarırız. Mutfakta işlerinizi kolaylaştırmak ve pratik yemek tarifleri hazırlamak isterseniz sizin için hazırladığımız mutfak tüyolarına göz gezdirmelisiniz.

Pratik yemek tarifleri hazırlamak için mutfak tüyoları


#1 Çorba çeşitleri hazırlarken sulu olduğunu görürseniz, biraz un kavurarak içine ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra kıvam aldığını göreceksiniz.


#2 Çorbanızın çok tuzlu olduğunu düşünüyorsanız içine birkaç parça çiğ patates atarak tuzun emilmesini sağlayabilirsiniz.


#3 Yeşil sebzelerin haşlanırken rengini korumasını istiyorsanız bol buzlu ve tuzlu suda 10 dakika bekletin.


#4 Mutfak tüyoları arasında en fazla ilgi çeken bilgiler genellikle soğanla alakalı oluyor. Buzdolabında beklettiğiniz soğan, oda sıcaklığındakine göre daha yavaş tepkime oluşturur ve böylece gözleriniz daha az yanar. Soğanı ikiye bölüp soğuk suya tuttuktan sonra biraz bekletmek de yemek tarifleri hazırlarken işinize yarayabilir.


#5 Yumurta özellikle yaz aylarında çabucak bozulabilen bir gıda. Bayat olup olmadığını anlamak için bir bardağa su doldurun. Eğer batıyorsa taze, yüzüyorsa bayattır.


#6 Fırında pişirilen yemek tariflerinizin kuru olmasını istemiyorsanız, fırının içine bir kase su ekleyebilirsiniz.


#7 Yemeğinizdeki fazla yağı almak istiyorsanız bir parça buz kullanın. Hemen katılaşacak olan yağ tabakası buzun üzerinde kalacaktır.


#8 Kahvenizin çok sert olduğunu düşünüyorsanız içine bir parça tuz ekleyin. Tuzun içinde bulunan sodyum sayesinde kahvedeki acı tat azalacaktır.


#9 Yeşil olarak aldığınız muzların sararmasını istiyorsanız bir domatesle birlikte hava alabileceği kağıt bir torbanın içine koyun. Domates, meyvelerin olgunlaşmasını sağlayan etilen gazı salgıladığı için muzlarınızın sararmasını sağlar.


#10 Hazırladığınız kurabiyeleri dışarıda unuttuysanız hemen sertleşir. Ancak bir parça ekmekle aynı poşete yerleştirirseniz kurabiyenin içindeki şeker, ekmeğin içindeki nemi almaya başlar.


#11 Yumurta çırpılırken iyice hava alır ve kabarır ama içine tuz eklerseniz hemen sönecektir. Bu yüzden tuzu, yumurtayı iyice çırptıktan sonra ve pişirmeden hemen önce eklemelisiniz.


Pratik yemek tarifleri hazırlamak için mutfak tüyoları

Binefis ailesi olarak pratik yemek tarifleri ve mutfak tüyoları vermeye devam edeceğiz. O zamana kadar siz de mutfakta kullandığınız pratik yöntemleri bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page