top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları - 2

Yemek yapmak keyif aldığınız zaman çok keyifli bir hobiye dönüşebilir. Pratik yemek tarifleri hazırlayarak başlayabileceğiniz mutfak serüveninde işinize yarayabilecek basit ama etkili püf noktalarını bilirseniz, çok daha hızlı ve severek çalışırsınız. Bu yüzden mutfakta zaman geçirmeyi sevenler için pratik yemek tarifleri ile mutfak tüyoları vermeye devam ediyoruz. Yemek hazırlarken işinize yarayabilecek bu bilgiler arasında sizin de kullandığınız varsa yorumlara bekleriz. 😊

Mutfak tüyoları & pratik yemek tarifleri

#1 Dışarıdayken içeceklerinizi daha uzun süre soğuk tutmak istiyorsanız tuzlu suyun içine yerleştirin.


#2 Kurumuş bulaşıkları temizlemek mutfakta en çok üşendiğimiz aşama olabilir. Bunun için kola benzeri asitli içecekleri kullanarak kirlerin kolayca yumuşamasını sağlamak mümkün.


#3 Yumurtalarınızı kolayca soymak için birden fazla yöntem var. İçine azıcık su koyduğunuz kavanozun içinde çalkalayarak tüm yumurtanın kolayca soyulmasını sağlayabilirsiniz. Haşlandıktan sonra soğuk suda bekletmek de yardımcı olacaktır.


#4 Un kabınızın içine birkaç tane defne yaprağı koyarak böceklenmesini önleyebilirsiniz. Aynı şekilde baklagilleri korumak için de bir diş sarımsak kullanabilirsiniz.


#5 Kontrolümüz dışında gelişen kazalardan korunmak için mutfak tüyolarını bilmek de çok önemli. Kaynamakta olan tencerenin üzerine yatay şekilde tahta kaşık koyarsanız taşmasını engellersiniz.


#6 Eğer buzdolabınızda kötü bir koku varsa bunu birkaç farklı şekilde çözebilirsiniz. Bir tabakta kahve veya kabartma tozu veya vanilyaya batırılmış pamuk yerleştirebilirsiniz.


#7 Balık pişirdikten sonra mutfağa sinen kokudan kurtulmak için, 2 su bardağı suyun içine 3-4 yemek kaşığı sirke koyup kaynatın.


#8 Yeşil sebzelerin çabuk bozulmasını önlemek istiyorsanız aldığınızda güzelce yıkayıp doğrayın. Buzdolabı poşetlerine yerleştirip buzdolabında dondurursanız dilediğiniz zaman taze yeşilliklerinizi kullanabilirsiniz.


#9 Patateslerinizin büzüşmesini ve filizlenmesini önlemek için bulundukları yere bir adet elma koyabilirsiniz.


#10 Soğan ve sarımsak kokularından kurtulmak için avucunuzda iyice limon suyunu ve kabuğunu gezdirin.


#11 Hazırladığınız salataların sulanmasından hoşlanmıyorsanız daha az tuz kullanabilir veya tuzu servis ederken ilave edebilirsiniz.

Mutfak tüyoları & pratik yemek tarifleri

Binefis ailesi olarak pratik yemek tarifleri ve mutfak tüyoları vermeye devam edeceğiz. 😊

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page