top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları - 5

Binefis ailesi olarak, her geçen gün yeni bir şey öğreniyoruz. Bu sayede pratik yemek tariflerimizi çoğaltıyor, mutfak tüyolarımızı sizinle paylaşabiliyoruz. Videolarımızda yemek tariflerini anlatırken püf noktalarına değinmeden ve kendi mutfak tüyolarımızdan bahsetmeden geçmemeye çalışıyoruz. Üstelik çalışan ve okuyan kişiler için mutfakta uzun uzun vakit geçirmenin zorlayıcı olduğunu bildiğimiz için, zamandan ve emekten tasarruf ederek lezzetli yemek tarifleri hazırlamanın mümkün olduğunu göstermek hoşumuza gidiyor.


Kendi kullandığımız veya araştırmalarımızda karşımıza çıkan mutfak tüyoları serisinin beşinci yazısıyla karşınızdayız! 😊

mutfak tüyoları - pratik yemek tarifleri


#1 Çatlak Yumurta

Çok hassas olan yumurta kabukları, taşıma esnasında veya soğuktan sıcağa geçişte çatlayabiliyor. Çoğu kişi çatlamış bir yumurtanın artık kullanılmayacağını düşünebilir. Ancak size vereceğimiz adımları izleyerek, yumurtanızı çöpe gitmekten kurtarabilirsiniz. Öncelikle yumurtanızı daha fazla kırmamak için nazik olmalısınız. Bir tencereyi, yarıya kadar soğuk suyla doldurun ve içine bir tutam tuz ekleyin. Çatlak bölgeye hafifçe sirke veya limon sürün. Ardından yavaşça tencerenin dibine yerleştirerek suyu kaynatın. Yumurtalarınızı sudan çıkarmadan önce 15-20 dakika daha bekletirseniz daha iyi pişecektir.


mutfak tüyoları - pratik yemek tarifleri

#2 Gözleri Yakan Soğan

Yemek tarifleri hazırlarken hepimizin ortak problemlerinden biri bu olsa gerek. Bulabildiğimiz tüm çözümleri sizinle paylaşıyoruz ki arasından size uygun olan çözümü bulabilesiniz.


  • İlk yönteme göre, kabuklarınız soyduğunuz soğanları sadece 10 dakika buzdolabında bekletip doğrayabilirsiniz.

  • Ağzınıza attığınız bir parça ekmek de göz yaşlarınızın sel olmasını önler.

  • Her derde deva olan sirke burada da karşımıza çıkıyor. Kesme tahtasına sürdüğünüz sirke, göz yaşartıcı enzimleri üzerinde toplar.

  • Soğanları doğramaya başlamadan önce dişlerinizin arasına bir parça limon dilimi alabilirsiniz.


Siz isterseniz hepsini bir arada uygulamayı deneyebilirsiniz! 😛


mutfak tüyoları - pratik yemek tarifleri

#3 Mantar Temizleme

Ne kadar uğraşırsak uğraşalım mantarlar tam olarak temizlenmiyormuş gibi gelebiliyor. Tüm sebzeleri tüketmeden önce çok iyi yıkamak gerekiyor ancak mantar, ormanda yetişen bir bitki olduğu için yüzeyinde pek çok zararlı madde barındırabiliyor. Bunun için aşağıdaki maddeleri yaparsanız gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


  • Mantarları bol suda yıkamamalı veya bekletmemelisiniz. Bu yöntem hem besin değerlerinin yok olmasına hem de zararlı maddelerin mantarın içine gitmesine sebep olur. Hafif ıslattığınız nemli bir bezle temizlemek çok daha doğru olacaktır.

  • Saplarını kopardığınız mantarların iç temizliğini yapmak daha rahat olacaktır. İç kısmını kaşıkla alabilir veya fırçayla temizleyebilirsiniz.

  • Sert olmayan bir fırçayı, yüzeyini temizlemekte de kullanabilirsiniz.

  • Üzerinde toprak veya kir kalmaması için zarlarını soymalısınız.

  • Hala içiniz rahat etmiyorsa son olarak limon suyuyla silerek temizlik işlemini bitirmek mümkün.


Binefis’in blog yazılarından ve Youtube videolarından memnun musunuz? Mutfak tüyoları ve pratik yemek tarifleri için bizi takip etmeyi unutmayın! 😊

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page