top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları - 6

Pratik yemek tarifleri hazırlamanın kurallarından biri, etrafınızdaki malzemeleri nasıl kullanacağınızı bilmektir. Hangi baharatlar nasıl yemek tariflerinde güzel olur, hangi eşyaları nerede kullanabiliriz gibi soruların cevabını bildiğimizde her şey kendiliğinden gelişir. Böylelikle evde kalan ürünleri birbirine yakıştırarak hazırladığınız yemekler günün kurtarıcısı olur. Püf noktaları bilerek hareket ettiğinizde pratik yemek tarifleri hazırlamak çok kolaylaşır. Bu yüzden sizinle birlikte ufak gibi görünüp önemli olan sorunların çözümünü arıyor veya küçük dokunuşlarla mucizeler yaratmak için çalışıyoruz. Mutfak tüyolarının altıncı yazısıyla karşınızdayız!

Mutfak Temizliği - Mutfak Tüyoları - Pratik Yemek Tarifleri

#1 Balık Kokusu

Balık pişirmeyi çok sevsek de uzun süre çıkmayan ve tüm evi saran kokusu sebebiyle çekindiğimiz zamanlar olabiliyor. Basit ama eşyalarınıza koku sinmesini önleyecek yöntemlerle etkili bir sonuç elde etmek mümkün. Öncelikle balık pişirirken başta mutfak olmak üzere tüm odaların kapısını kapatın. Mutfak camınızı açıp havalandırmayı çalıştırın. Kötü kokuları gideren ve yerine yumuşacık aromatik kokular yayan mumlar yakabilirsiniz. Hem de bahaneyle farklı bir atmosfer yakalamış olursunuz 😉 Benzer şekilde oda kokuları ve mobilyalara da sıkılabilecek spreylerden tercih edebilirsiniz.


Yine de en önemlisi en kısa sürede balık çöplerini dışarı çıkarıp kirli bulaşıkları güzelce yıkamak. Eğer bulaşıkları elde yıkıyorsanız limon özlü deterjanları iyice köpürterek kullanın. Karanfil ve tarçınlı bir karışımla üzerinden geçtiğinizde koku kalmayacaktır.

Mutfak Temizliği - Mutfak Tüyoları - Pratik Yemek Tarifleri

#2 Fırın Temizliği

Madem konu temizlikten açıldı, o halde fırınlarımızın içini kimyasal ürünler kullanmadan nasıl temizleyebileceğimize bakalım. Fırınlar, lezzetli ve pratik yemek tariflerinin hazırlanması için olmazsa olmazlardandır. İlk temizlik önerimiz sizi şaşırtmayacak: Sirkeli su. Bu karışıma rendelenmiş sabun veya sıvı sabun ekleyerek kendi deterjanınızı yapabilirsiniz. Bir sünger yardımıyla temizledikten sonra nemli bir bezle üzerinden geçebilirsiniz. 2 bardak su içerisine eklediğiniz yarım bardak amonyak da oldukça etkili bir sonuç oluşturur. Bu karışımı fırına döktükten sonra fırının kapağını birkaç saat kapalı bırakmalısınız ki kirler iyice çözülsün. Daha sonra nemli bir bezle temizliği tamamlayabilirsiniz.


Eğer yeni oluşmuş bir leke varsa hemen üzerine sofra tuzu dökün. Fırın soğuduktan sonra bir peçete veya bez yardımıyla rahatça kiri alabilirsiniz.

Mutfak Temizliği - Mutfak Tüyoları - Pratik Yemek Tarifleri

#3 Bulaşık Makinesi Temizliği

Mutfaklarımızdaki iş yükünü yarıya indiren bulaşık makineleri, düzenli temizlenmediğinde içinde biriken kir sebebiyle mutfak gereçlerimizi iyi yıkayamamaya başlar. Makinelerimizin ömrünü kısaltmak istemiyorsak ilk yapacağımız şey, bulaşıklarımızı bir peçete yardımıyla güzelce sıyırmak olacaktır. İkinci olarak kireçli suyla yıkanan bulaşıkların üzerinde kalan su lekelerini görmek istemiyorsanız, kireç çözücü kullanmalısınız. Temiz su ve deterjanın her yere ulaşmasını istiyorsanız, makinenizi tıka basa doldurmamalısınız. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde daha sağlıklı bir makineniz olacak. Ancak çıkarılabilir parçaları kenara alarak makinenin içini ve filtresini güzelce temizlemeniz gerekir.

Mutfaklarınızda geçirdiğiniz zamanı en verimli şekilde kullanmanız ve pratik yemek tarifleri hazırlarken daha hızlı çalışmanız için yukarıdaki maddeleri uygulamayı unutmayın. Mutfak tüyoları ve yemek tarifleri için Youtube kanalımıza abone olmayı ve blog yazılarımızı takipte kalmayı unutmayın! 😊

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page