top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları - 7

Mutfakta zaman geçirdikçe kendi sorunlarımıza çözüm olacak farklı yöntemler buluyor, araştırmalarımız sonucunda karşımıza çıkan mutfak tüyolarını uygularken zaman kazanıyoruz. Emek ve dikkat gerektiren yemek tarifleri hazırlarken gerek temizlik gerekse lezzet konularında her geçen gün pratiklik kazanıyoruz. Binefis Youtube kanalında sunduğumuz yemek tariflerini anlatırken sıklıkla yer verdiğimiz mutfak tüyolarını, blogumuzda bir araya toplayarak okuyucularımıza rahatlık sunmak bizim için önemli olduğu için serinin yedinci yazısıyla karşınızdayız.


#1 Limon sıkmak çeşidine bağlı olarak daha zor veya daha kolay olabilir. Özellikle elde sıkmaya çalışanlar için oldukça basit mutfak tüyoları var. Öncelikle limonu sıcak suda kısa süre bekletmelisiniz. Daha sonra tezgahın üzerinde avuç içinizle bastırarak yuvarladıktan sonra içerisindeki baloncuklar iyice yumuşamış ve patlamış olacak. Böylelikle limonlarınızdan daha az güç harcayarak daha fazla su elde edebilirsiniz.

#2 Hamur işi ürünler hazırlarken mayalanma süresinin dolmasını beklemek biraz sıkıcı olabiliyor. Özellikle yetiştirilmesi gereken yemek tarifleri hazırlıyorsanız mayalanmayı hızlandırmanın kolay bir yolu var. Fırınınızı 40 dereceye ayarlayıp mayalı hamurunuzu kısa bir süre bekletmeniz, mayalanmanın hızlanmasını sağlayacak.

#3 Bayatlamış ekmeklerin çöpe atılması oldukça büyük bir problem. Öncelikle yenecek kadar ekmek almak ve uygun koşullarda saklamak çok önemli. Ancak yine de bayatlamış ekmekleri tazecik yapmak için kolay bir çözüm önerimiz var. Su ile ıslattığınız ekmekleri yalnızca 5-10 dakika fırında ısıtırsanız, tazecik ve çıtır çıtır ekmekleriniz olacak.

#4 Acı biberleri doğradıktan sonra ellerimizde yanma hissi oluşabiliyor ve ne kadar yıkarsak yıkayalım acısı tam olarak geçmeyebiliyor. Bunun için doğrama işlemini bitirdikten sonra elinizi limonla ovalayabilirsiniz. Limon suyu ısıyı nötralize ederek yanma hissini geçirecektir.

#5 Kek, kurabiye gibi tariflerde margarin veya tereyağı kullanırken oda sıcaklığında olmaları önemli. Buzdolabından yeni çıkardığımız katı yağı harca yedirmek çok zorlu olacağı için rendelemeyi deneyebilirsiniz. Küçük parçalar daha hızlı eriyeceği için, önceden dışarı çıkarmadığınız katı yağlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

#6 Salataya lezzetini veren soslarınızın daha yoğun kıvamlı olmasını istiyorsanız, sebzeleri yıkadıktan sonra kurulayın veya kurumalarını bekleyin. Böylelikle sosunuza su karışmayacağı için hem tadı hem de kıvamı daha yoğun bir salata sosu elde etmiş olursunuz.

#7 Soğan ve sarımsak içine girdiği yemek tariflerine tat veren en güzel sebzelerdendir. Aslında kokusu kötü olmayan bu sebzeleri doğradıktan sonra elimizde kalan kokuyu sevmeyiz. Ne kadar yıkasak da elimize sindiği için bir süre geçmeyebilir. Bunun için doğrama işleminden sonra ellerinizi haşlanmış patates ile güzelce ovalamak etkili bir çözüm önerisidir.


Sizin için hazırladığımız pratik yemek tarifleri videolarını kaçırmamak ve mutfak tüyoları verdiğimiz blog yazılarımızı okumak için, Youtube kanalımız ile web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page