top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hepimizin Kalbini Kazandı!: İtalyan Mutfağı

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2021

Tüm dünyanın onayını almış ve kalbimizde taht kurmuş bir mutfaktan bahsedeceğiz bugün. Şarap yanına peynir tabakları ve her öğüne yakışan Bruschetta’sı ile didiklenmeye değer zenginlikler taşıdığına inanıyoruz.


Tarihi M.Ö.4.yy’a kadar uzanan köklü İtalyan mutfağı, dünyanın en bilinen ve sevilen yemeklerini içerir. Antik Yunan’dan Arap mutfağına kadar pek çok yörenin etkisinde kalmıştır. Yeni dünya keşifleri ile 18.yy.’dan sonra Avrupa’ya gelen patates, domates ve mısır gibi temel gıda ürünleri, klasikleşmiş İtalyan yemek tarifleri arasında yer almıştır. Günümüzde pek çok damak zevkine hitap etmesi, pratik hazırlanışı ve kolay sindirimi gibi sebeplerden ötürü oldukça fazla tercih edilen yemek tariflerinden oluşan zengin bir menüye sahiptir.


Lezzetli yemek tarifleri ile İtalyan mutfağı
İtalyan yemeklerinin en belirgin özelliklerinden biri bölgesel olarak çeşitlilik göstermeleri ve farklı lezzetleri barındırmalarıdır. Kuzey bölgelerde patates, balık, domuz eti, pirinç ve mısır en fazla kullanılan malzemelerdendir ve domates kullanımı oldukça seyrektir. Ligurya’da da yine deniz mahsulleri ile ceviz, fesleğen ve zeytinyağı yaygın olarak kullanılan gıda ürünlerinin başında gelir. Geleneksel orta İtalya bölgesinde domates, et yemekleri ve pecorino adı verilen bir tür peynir çok fazla kullanılır. Güney’e indikçe artan çeşitlilik daha göz doyurucu hale gelir. Zeytin, zeytinyağı, taze domates ve domates sosu, sarımsak, ricotta, ançüez, ton balığı, patlıcan ile enginar gibi birbirinden güzel lezzetlerle hazırlanmış yemek tarifleri, ülkenin zenginliğini ortaya koyar.


Lezzetli yemek tarifleri ile İtalyan mutfağı
Elbette İtalya’nın en meşhur ve yediden yetmişe herkesin tüketmeyi sevdiği gıda ürünleri arasında makarna ile pizza bulunuyor. Spagetti, penne, linguine, fusilli, ravioli, gnocchi gibi çeşit çeşit erişte seçenekleri özellikle ünlü domates ve fesleğenli soslarla bir araya geldiği zaman eşsiz bir lezzete dönüşüyor. Yüzlerce farklı isim ve kesim tekniği ile yöresel makarna çeşitlerine sahip İtalya’da kremadan ete, peynirden domatese kadar birçok farklı aroma kullanılıyor.


Lezzetli yemek tarifleri ile İtalyan mutfağı


Elbette İtalya dediğimiz zaman göz alabildiğine uzanan üzüm tarlalarına değinmeden olmaz. Şarapçılık yapılan en eski topraklardan biridir ve Fransa’dan sonraki en önemli şarap üreticisidir. Üstelik kişi başına düşen 70 litrelik tüketim, İtalyan şarabının ne denli popüler olduğunu kanıtlar niteliktedir.Lezzetli yemek tarifleri ile İtalyan mutfağı

Kahve sevgisinin çok yaygın olduğu İtalya, dünyaya espresso ve espresso makinesini tanıtan ülkedir. Kahve sevdası yayıldıkça evde üretimi kolaylaştırmak için moka potlar icat edilmiş ve böylece kahve bir kültüre dönüşmüştür. Tüm kahveler espresso bazlı olup, filtre kahveye hiçbir yerde rastlanmaz. Genellikle kısa sürede ayak üstü, sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinden sonra tüketilen kahve, kimin gerçek bir İtalyan olduğunu gösterecek belirleyici geleneklerdendir. Bu sebeplerden ötürü İtalya kahve içmek için en ideal ülkedir diyebiliriz.


Lezzetli yemek tarifleri ile İtalyan mutfağı

İtalya, benzersiz kültürü ve mutfağıyla albenisi yüksek bir ülke. Herkes hayatında bir kere gerçek İtalyan pizzası yiyip yanına İtalyan şarabı içmeli diye düşünüyoruz.


Dünya mutfağının eşsiz lezzetlerinde yolculuğumuza katılın ve diğer yöresel lezzetleri keşfetmek için Binefis’i takipte kalın! :)

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page