top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Mutfağa İlgisi Olanlar İçin Gastronomik Terimler – 3

Yemek tarifleri hazırlamak bizim için bir tutku... Deneme yanılmalarımız sonucunda mükemmeli yakaladığımız lezzetleri sizinle paylaşırken çok mutlu oluyoruz. Üstüne denediğiniz tarifleri hazırlayıp attığınız fotoğraflara bakmak paylaşma isteğimizi körüklüyor. Bu yüzden bol bol araştırıyor, kendimizi geliştiriyoruz.

Gastronomiyle ilgili yaptığımız araştırmalarda, mutfaklarımızda kullandığımız veya sık sık duyduğumuz ama anlamlarını yeterince bilmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Videolarımızda kullandığımız tekniklerin açıklamalarını paylaşıyor olsak da blog yazılarımızda topluca yer verdiğimiz bu mutfak terimlerine göz atmaya devam edelim.

Mutfak terimleri - gatronomik terimler - pratik yemek tarifleri
Cuisine-Cuisiner

#1 Cuisine

Direk mutfak anlamına gelen bu kelimeden türetilmiş olan “cuisiner” kelimesi de yemek yapan kişi, aşçı demektir.

#2 Kanepe

En aşina olduğumuz mutfak terimlerinden biridir kanepe. Başlangıç veya ara ikramı olarak sunulan, ufak ekmek dilimleri üzerine sos, et, sebze gibi ürünlerin koyulmasıyla hazırlanan soğuk servis ürünleridir.

#3 Temperleme

Birbirinden farklı sıcaklıklara sahip olan iki farklı sıvının, birbirine yavaşça ilave edilerek sıcaklıklarının eşitlenmesi işlemidir.

#4 Aperitif

Yemekten önce iştah açıcı olarak tüketilen hafif yiyeceklerdir. Bu çerez tarzı yiyecekler de olabilir, kızartılmış atıştırmalıklar da.

#5 Jülyen

Yiyeceklerin kibrit çöpüne benzer şekilde, ince ve uzun şekilde kesilmesidir ve uluslararası mutfaklarca kabul görmüş en popüler kesim tekniklerinden biridir.

#6 Nappe Kıvamı

Bir sosun veya çorba benzeri akışkan bir yemeğin gerekli kıvama gelmesi anlamına gelen mutfak terimidir.

#7 Blanching/Blanch Etmek

Pişirilecek olan yiyeceklerin rengini ve formunu kaybetmemesi için sıcak sudan soğuk suya yapılan şoklama işlemidir.

#8 Bukegarni

Yemeğe hafif ve aromatik bir tar ile koku katan sebze demetidir. Maydanoz sapı, kekik, defne yaprağı, pırasa yaprağı, havuç gibi çeşnilerden oluşturulabilir.

#9 Fileto

Kılçıkları ve derisi ayıklanarak temizlenmiş olan balığa fileto denir.

#10 Care Over

Fırından çıkarılmış yemek tariflerinin kendi tepsisinde pişmeye devam etmesine verilen isimdir.

Mutfak terimleri - gatronomik terimler - pratik yemek tarifleri
Jülyen

Sizin kullandığınız veya daha önce duyduğunuz mutfak terimleri var mı? Bizimle paylaşmayı ve pratik yemek tarifleri ile mutfak tarifleri için takip etmeyi unutmayın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page