top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Mutfak Gereçlerini Malzemesine Göre Temizleme Yöntemleri

Tüm mutfaklar için en önemli konulardan biri hijyendir. Profesyonel mutfaklar özel müfettişler tarafından teftiş edilirken, biz kendi mutfaklarımızı kendimiz teftiş etmeliyiz. Bunu yapmak için daha önceki yazılarımızda mutfak temizliği için doğal yöntemlerden bahsetmiştik. Bugün ise üretildiği maddeye göre mutfak gereçlerini nasıl temizleyeceğimizi anlatacağız. Farklı koşullara maruz kalan gereçlerimizin hepsi farklı tepkiler vereceği için bakımlarıyla tek tek ilgilenmemiz gerekebilir. Uzun süre dayanmasını istediğimiz mutfak gereçlerini temizleme yöntemlerine tek tek odaklanalım.

mutfak temizliği - mutfak gereçlerinin temizliği

#1 Cam

Mutfaklarımızda ufak tefek pek çok eşyanın çoğunluğunun ham maddesi camdır. Özellikle bardaklar, maruz kaldıkları kireç ve ısı sebebiyle zamanla parlaklığını yitirerek matlaşır. Artık oluşan buğulu yapının canımızı sıkmasına izin vermeyecek ve matlaşmış bardaklarımızı kolaylıkla parlatma yöntemlerini uygulayacağız. Cam mutfak gereçlerini temizlemek için beyaz sirkeli su karışımı kullandıktan sonra limonla güzelce ovalamanız gerekir. Bu yöntem cam mutfak gereçlerinize hem derinlemesine temizlik hem de parlaklık verecek. Aynı yöntemi bulaşık makinesinde uygulamak da mümkün. Makinenizin haznesine bir kaşık kadar sirke koyup, sıkılmış limonların kabuklarını da bulaşıklarınızın arasına yerleştirebilirsiniz. Kararan limon kabuklarını makineden çıkarmayı unutmayın.

mutfak temizliği - mutfak gereçlerinin temizliği

#2 Metal

Metal mutfak gereçleri en dayanıklı malzemelerden biri olsa da çoğunlukla yüksek ısıya maruz kalmaları sebebiyle kolayca kararabilirler. Özellikle üzerlerine sıçrayan yağ lekeleri hemen temizlenmediği zaman temizlemesi ekstra zor olabiliyor. Elde yıkama esnasında ovalama yaparken çelik tel güzel sonuç verse de metal mutfak gereçlerine zarar verebilir. Bu yüzden kabak lifi veya naylon tel kullanmalısınız. Fazla ovalamaya gerek kalmadan mutfak gereçlerini temizleme yöntemleri de vardır. Bir süre sirkeli suda beklettikten sonra güzelce durulamak oldukça etkilidir. Kararmış tavaların altına tuz, karbonat ve deterjan dökerek biraz bekleyebilir veya benzer bir karışımı karbonat ve suyla hazırlayabilirsiniz. Yeni gibi parlayacak olan metal mutfak gereçlerinizin temizliğinde bu yöntemlerden vazgeçemeyeceksiniz.

mutfak temizliği - mutfak gereçlerinin temizliği

#3 Tahta

Çok otantik görünmesine ve sağlıklı karşın kiri en çok tutan malzeme tahtadır. Dokulu ve yumuşak yapısı sebebiyle yemek artıklarını ve suyu içinde muhafaza edebilme kapasitesi yüksek olduğu için kullanımdan sonra hemen yıkanmaları gerekir. Tahta mutfak gereçlerinin temizliğinde bulaşık makinesini asla tercih etmemelisiniz. Elde yıkamanız gerekse de diğer bulaşıklarla temas etmemesi ve suyun içinde bekletilmemesi gerekir. Yıkamadan sonra kurumadan yerleştirmemeniz gereken tahta mutfak gereçleri için ayda bir derinlemesine temizlik yapılmalı. Bir tencerenin içine sirke ve karbonatlı su karışımı hazırladıktan sonra sığdırabildiğiniz eşyaları kaynatarak tüm kiri atmasını sağlayabilirsiniz. Kesme tahtası veya ahşap sunum tabakları gibi gereçleri de tuza batırılmış yarım limon ile ovalayarak güzelce temizleyebilirsiniz.

Sizin mutfak gereçlerinin temizliğinde dikkat ettiğiniz püf noktalar neler? Bizimle paylaşmayı ve mutfak temizliğindeki püf noktaları öğrenmek için takipte kalmayı unutmayın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page