top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Tüyoları-3

Yemek tarifleri hazırlamanızı ve organize şekilde çalışmanızı sağlayacak mutfak tüyoları serimizle karşınızdayız. Fazlasıyla küçük eşya olması ve yemek tariflerinde çok malzeme kullanılması sebebiyle, ufak ama etkili mutfak tüyolarını kullanmak oldukça hayat kurtarıcı olabiliyor. Mutlaka sizin de arada bir yardıma ihtiyacınız oluyordur. Bazen biz de yaşadığımız ufak tefek aksilikler için “keşke basit bir çözümü olsaydı.” dediğimiz için bu seriyi sürdürmeye devam ediyoruz. Bakalım hangi mutfak tüyoları işinizi kolaylaştıracak.

Mutfak tüyoları , temizlik tüyoları , yemek tarifleri

#1 Streç filmleri düzgün şekilde soymak gerçekten çok zor olduğu için öze kesme aparatları var aslında. Eğer bunlardan birine sahip değilseniz, streç filmlerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntem daha az yırtılmasını ve daha kolay açılmasını sağlayacaktır.


#2 Bazı meyveleri sıkarken suyunun bir kısmı içinde kalır ve çöpe atılır. Portakal ve limon gibi narenciyelerden daha fazla su çıkarmak istiyorsanız, 15-20 saniye kadar mikrodalgada ısıtmayı deneyebilirsiniz.


#3 Yine portakal veya mandalina gibi meyveleri daha rahat soymak istiyorsanız yaklaşık 20 saniye mikrodalganın en düşük ayarında ısıtabilirsiniz.


#4 Eğer sürahi, kavanoz veya şişe gibi derin nesnelerin dibine ulaşamıyorsanız, içlerine 1-2 yemek kaşığı tuz ve sirke koyup çalkalayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra çalkalayabilirsiniz.


#5 Sebze ve meyveleri soyarken bıçakla çok ince sıyıramayabiliyoruz ve sebzenin bir kısmını atıyoruz. Şeftalileri daha kolay soyabilmek ve ziyan olmasını engellemek için önce sıcak suda yarım saat, ardından buzlu suda yarım saat bekletin. Aynı yöntemi domatesin altına çarpı şeklinde bir çentik atarak da yaparak uygulayabilirsiniz.


#6 Kesip buzdolabına koyduğunuz limonlar her mutfağın olmazsa olmazlarından. Limonlarınız kuruduysa bir süre suda bekletin. Eğer çok fazla kurumamışsa biraz kendine gelecektir.


#7 Pilav hazırlamak hiç kolay değil ve hepimiz zaman zaman bu konuda mutfak tüyolarına başvururuz. Hazırladığınız pilava fazla su eklediğiniz için lapa olduysa, üzerine bir parça ekmek yerleştirin. Ekmek fazla nemi ve suyu çekerek pilavınızı toparlamanıza yardımcı olur.


#8 Ağzı dar olan bir şişeye içecek dökmek zor olabilir. Bunun için bir çöp şiş veya chop stick tarzı ahşap çubuğu şişenin içine koyun ve ucundan tutarak içeceğinizi dökün. Çubuğa çarptığı için içeceğiniz dökülmez.


#9 Mutfağınızdaki cam eşyaların yıkandıkça parlaklığını yitirmesi normal. Yıkama suyuna bir miktar sirke ilave ederek ışıldamalarını sağlayabilirsiniz. Kararan çaydanlıklarınızı da yarım bardak sirke ve tuz karışımı ile temizlemeyi denemelisiniz.


#10 Sirkenin temizlikte çok faydalı bir ürün olduğunu biliyoruz. Sebze ve meyvelerin tam olarak kirlerinden arınması için bir miktar sirkeli veya tuzlu suda bekletmek çok faydalı olacaktır.

Mutfak tüyoları , temizlik tüyoları , yemek tarifleri

Sizin kullandığınız veya işinizi kolaylaştıracak mutfak tüyoları neler? Bizimle paylaşmayı ve farklı mutfak tüyoları ile yemek tarifleri öğrenmek için takipte kalmayı unutmayın! 😊

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page