top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Mutfak Temizliği İçin Doğal Yöntemler

Mutfaklar evlerimizin en hızlı kirlenen, iyi dezenfekte edilmediğinde çok çabuk mikrop ve bakteri üreyen yerlerinden biridir. Sık sık derinlemesine temizliğe ihtiyaç duyan mutfak gereçleri için pek çok farklı yöntem bulunur. Kimyasal maddeler doğaya zarar vermeleri sebebiyle eskisi kadar tercih edilmiyor. Bu konudaki bilinçlenme, markaların vegan ürünler çıkartmasına sebep oluyor ve bu çok umut verici bir adım. Aslında mutfak gereçlerinin temizliğinde, her evde bulunan malzemelerden faydalanabiliriz. Bu, doğa için yapabileceğimiz en güzel şeylerden biridir. Yeterince temizlenmediğini düşünüyorsanız size sunduğumuz malzemeleri denemenizi tavsiye ederiz. Gelin bunlara tek tek odaklanarak en iyi temizlik malzemesini bulalım.

Mutfak gereçleri - Mutfak temizliği - pratik yemek tarifleri - doğal mutfak temizliği

#1 Sirke

Elbette bu listenin baş tacı sirke. Şu anda piyasadaki en iyi ekolojik temizlik ürünlerinin içinde de sık sık rastladığımız, mutfaklarımızdan eksik etmememiz gereken malzemelerdendir. Kendi kokusu biraz keskin olsa da istenmeyen kokuların kaldırılması için kullanılır. Temizlik ve dezenfektede üstüne tanımadığımız beyaz sirke, derinlemesine temizlikte sırtınızı kolaylıkla yaslayabileceğiniz bir üründür. Kimyasal ürünlere alerjisi olanlar, evcil hayvan sahipleri veya çocukları olanlar için de iyi bir tercihtir. Özellikle ahşap mutfak gereçlerinin kirleri tutması karşısında etkili bir çözümdür. Su veya karbonatla birleştirerek kullandığınızda tahta kaşık, spatula veya kesme tahtası gibi eşyalarınızı fazla ovalama gerektirmeden temizleyebilirsiniz. Matlaşmış metal ve cam mutfak gereçlerinin parlatılması ile su lekelerinin temizlenmesinde de kullanılır. Üstelik sadece elde yıkamada değil, bulaşık makinesinde yıkamada da kullanabilirsiniz. Sirkenin bir diğer kullanım alanı da kireçle mücadele içindir. Başta çaydanlık olmak üzere kirece ve yüksek ısıya maruz kalan tüm mutfak gereçlerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

Mutfak gereçleri - Mutfak temizliği - pratik yemek tarifleri - doğal mutfak temizliği

#2 Karbonat

Yemek tariflerinden temizliğe kadar uzanan kullanım alanları çok ama maliyeti düşük olan karbonat da çoğunlukla sirkenin arkadaşı olarak kullanılır. Kötü kokuları yok etme gücü sebebiyle buzdolabında bir kase içinde bekletebilirsiniz. Az miktarda kullanılması bile iyi sonuçlar yaratan ve güzelce durulanması gereken bir maddedir. Yağ lekelerinin çıkartılmasında mucizevi bir etki yarattığı için özellikle ocak ve fırın temizliklerinde tercih edilir. Lekeli yüzeyde bir süre beklettikten sonra ovalamaya ve bastırmaya gerek kalmadan kolayca temizleyebilirsiniz. Tencere ve tavaların dış yüzeyine yapışan yağ lekelerinin çıkarılması için en etkili yöntemlerden biridir.

Mutfak gereçleri - Mutfak temizliği - pratik yemek tarifleri - doğal mutfak temizliği

#3 Tuz

Her mutfakta olan tuz yemeklerimize tat vermekle kalmayıp temizlik işimizi de kolaylaştırıyor. Tüm temizlik malzemelerinin içine bir miktar tuz atılması hem dezenfekte gücünü arttırıyor hem de nefes açarak ortama ferahlık sağlıyor. Bildiğiniz üzere tuz, yağ lekelerine karşı açtığı savaşla tanınıyor. Kumaşların üzerine dökülen yağın üzerine bir miktar tuz serpiştirdikten sonra biraz bekletip yıkayınca, lekenin çıktığını biliyoruz. Bu yüzden mutfak gereçlerinde oluşan yağ kalıntılarını tuz ile ovalayarak giderebilirsiniz. Sararmalara karşı da oldukça etkili bir malzeme olduğu için, sararan bardak veya tabak gibi eşyalarınızın tuzla ovalanması sonucu eski rengine kavuştuğunu görürsünüz. Temizliği en zor ve iç karartıcı yerlerden biri olan lavaboların tıkanıklığı için de iyi bir çözüm önerisidir. Gideri örtecek kadar döktükten sonra üzerine kaynar su döktüğünüzde iyi bir sonuç alacaksınız.

Mutfak gereçleri - Mutfak temizliği - pratik yemek tarifleri - doğal mutfak temizliği

#4 Limon

Yüksek asidik yapısı sebebiyle kimyasala yakın bir temizlik olanağı sunan limon, lekelere en kolay nüfuz eden temizlik malzemelerindendir. Cildi tahriş etmemesi sebebiyle gönül rahatlığıyla temas edebileceğiniz bir üründür. Mis gibi kokması sayesinde kötü kokuları yok etme özelliğine sahiptir. Sıktığınız limon kabuklarını çöpe atmayıp bulaşık makinesine yerleştirirseniz hem bulaşıklarınızın güzel kokmasını hem de parlamasını sağlarsınız. Fayans ve mermer temizliğinde ne kullanacağız diye merak ediyorsanız limon tam size göre. Temizlik sularına ekledikten sonra kalan kabuğuyla yüzeyleri ovalayarak parlamasını sağlayabilirsiniz. Kararmış ve matlaşmış çelik eşyaların da parlatılmasında büyük etkisi olan limonun tuz ile arkadaşlığının müthiş olduğunu söylemeliyiz.

Siz bu malzemelerden hangisini mutfak gereçlerinin temizliğinde kullanıyorsunuz? Bizimle paylaşmayı ve mutfak tüyoları için takipte kalmayı unutmayın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page