top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Bol Baharatlı Bir Kültür: Hint Mutfağı

Acısıyla tatlısıyla Hint mutfağı, üzerine konuşulmaya değer lezzetler barındırır. Dünya mutfağında sarsılmaz bir yerde olup, pek çok ülkede muadilleri hazırlanan yemek tariflerine ev sahipliği yapar.

Hint mutfağından lezzetli yemek tarifleri

Hindistan, geniş bir coğrafyadaki farklı mutfakların etkisinde kalmış ve farklı pişirme yöntemlerine sahip olan zengin bir yemek arşivine sahiptir. Birden fazla mutfağı içinde barındırırken ülke içindeki lezzetler bölgelere göre farklılık gösterir. Ülkenin Kuzeyi ile Güneyi arasındaki yeme alışkanlıklarında hem iklimsel hem de tarihsel açıdan değişiklikler olduğu görülür. Güney ve Doğu bölgelerinde haşlanmış pirinç ve köri ile hazırlanmış yemekler ağırlıklı olarak tüketilir ve diğer bölgelere göre acı kullanımı daha fazladır. Kuzey ve Batı tarafına gidildiğinde ise buğday tüketiminin arttığı ve tandırda pişirmenin tercih edildiği görülür. Kısacası Hindistan, çok çeşitli ve renkli bir mutfağa sahiptir.

Hepinizin bildiği üzere dünyada baharatlarıyla bilinen bir yer burası. Tatlılardan yemeklere kadar neredeyse her yemekte baharat kullanılır. Başta köri olmak üzere zencefil, zerdeçal, kişniş ve kimyon gibi 30’dan fazla baharat çeşidini azımsanmayacak oranlarda kullandıkları yemek tarifleri koku, lezzet ve görüntü yönünden tatmin edici nitelik taşır. Aslında Hindistan’da köri diye bir şey yoktur. Tamil dilinde karabiber manasında olan ”kari” sözcüğü esas alınarak oluşan “köri (curry)” sözcüğü İngilizce kökenlidir. Aslında var olan baharat karışımı “masala”dır. Bölgelere göre değişiklik gösteren masalanın yüzlerce kombinasyonu bulunmaktadır. Karışımlar Kuzeyde kuru bitkilerle, Güneyde taze bitkilerle hazırlanır.


Hint mutfağından lezzetli yemek tarifleri

Hindistan’da hazırlanan yemek tariflerinde, Hinduluk sebebiyle dana eti yerine beyaz et daha fazla tercih edilir. Sebze veya et yemekleri bir öğünün tamamını oluşturmaz ve yanında mutlaka pirinç ve ekmek servis edilir. Naan dedikleri kalın bir lavaşı veya kepekli ve daha ince bir lavaş olan rotiyi ekmek olarak tüketirler. Bir tür marmelat olan Chutney, mercimekten yapılan Dal çorbası, lor, yoğurt ve tatlılar da yemeğin yanında sunulur.

Hindistan kast sisteminin etkisindeki bir ülkedir ve bu ayrım yemek kültürüne de yansımıştır. Ayrıca pek çok farklı dini ve etnik grubun bir arada yaşadığı bir toplum olduğu için inanç sistemine göre de yeme alışkanlıkları değişir. Hindular haşlanmış pirinç, Dal ve sebze yemeklerini tercih ederken Müslümanlar deniz ürünleri, et ve Samosa gibi kızartılmış atıştırmalıkları tercih eder. Kıyma veya tavuk eti, mercimek, patates, soğan ve fasulyeden yapılan Samosa, bir tür börektir. Yine kızartılarak yapılan bir diğer sokak lezzeti de Chaat’tır Kızarmış ekmek veya patates kızartması üzerine nohut, demirhindi sosu, yoğurt ve baharatların eklenmesiyle hazırlanır. Sokak yemekleri konusunda oldukça gelişmiş olan Hint mutfağındaki en ünlü tatlı ise Gulab Jamun’dur. Kızartılmış süt toplarına şerbet dökülerek hazırlanır ve şerbetinde gül suyu, safran, kakule gibi ek malzemeler bulunur.

Hint mutfağından lezzetli yemek tarifleri

Hint mutfağı anlatmakla bitmeyecek yemek tarifleriyle ve sokaklarında mutlaka denk geleceğiniz pratik lezzetleriyle bilinir. Sanılanın aksine her yemeği çok acı değildir ve tüm ülke vejetaryen beslenmez. Bu yüzden bir gün Hindistan’a giderseniz veya yaşadığınız yerde bir Hint restoranı varsa, mutlaka deneyin deriz.


Binefis ailesi olarak pratik yemek tarifleri ve dünya mutfağından lezzetler sunmaya devam edeceğiz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


dikmenster
Aug 18, 2021

Gelecekte sizi bir Martha Stewart olarak görmeyi diliyorum neden olmasın 💐

Like
bottom of page