top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme İçin Tavsiyeler

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2021

Son zamanlarda artan hazır gıda tüketimi ile fast food alışkanlıkları birçok kişide organik gıda ve sağlıklı beslenme yönelimlerine sebep oldu. Özellikle şehir insanlarının bu konudaki isyanı beslenme alışkanlıkları konusunda trendlerin ortaya çıkmasını sağladı. Elbette bu akımın bir parçası olmak yetmiyor. Gelin baştan sona sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardım edecek önemli noktalardan bahsedelim.


Sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme alışkanlıkları

Beslenme Nedir?

Etrafımızdaki her şeyi o kadar bilinçsiz tüketiyoruz ki, öncelikle beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde gelişmesi, enerjik olması ve hastalıklar ile diğer dış etkenlere karşı dayanıklı olması için gerekli besin öğelerinden gerekli miktarlarda alınmasına beslenme denir. Besin gruplarından bazılarının ihtiyaçtan az veya fazla kullanılması durumunda sağlığımızı etkileyecek olumsuz faktörler ortaya çıkar. Böyle durumlarda besin öğeleri işlevlerini doğru bir şekilde yerine getiremediği için dengesiz beslenmiş oluruz.


Sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme alışkanlıkları için sağlıklı besinler
Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek sandığınız kadar zor olmayabilir. Sizin için hazırladığımız sağlıklı beslenme listesini adım adım izleyerek yeni rutininize yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz.


1- Güne Su İçerek Başla: Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su, toksin atmanızı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Dilerseniz içine limon veya nane ekleyerek daha rahat bir içim sağlayabilirsiniz.


2- Kahvaltını İyi Yap: Gün boyu size enerji verecek olan bu öğünü atlamamalı ve geçiştirmemelisiniz. Kahvaltıda yeşillik ve protein ağırlıklı beslenebilir, sıkma meyve suyu içebilir, mümkünse beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz. Kahvaltı yapmak için fazla zamanınız yoksa taze meyveli yoğurt, müsli, tost gibi öğünleri tercih edebilirsiniz.


3- Ara Öğün Tüketin: Metabolizma hızını arttırmak ve kan şekeri dengesini korumak için bir diğer ipucu da ara öğün seçenekleridir. Farklı besin gruplarından seçimler yapabilirsiniz. Örneğin süt, kuru yemiş, meyve, kraker gibi besinler oldukça güzel sağlıklı atıştırmalıklar olabilir.

4- Öğünlerinizi Çeşitlendirin: Günlük beslenme programınız içinde tüm besin gruplarına yer vermeye çalışın. Et, süt, tahıl, sebze-meyve gruplarını öğünlere yayarak tükettiğinizde son derece sağlıklı ve dengeli beslenmiş olacaksınız.


5- Yağ Tüketimini Azaltın: Özellikle katı yağlardan uzak durup sıvı yağlara yönelmeye çalışın. Yine de günde 3 yemek kaşığından fazla yağ tüketmemeye özen gösterin. Yemek hazırlarken kızartma yerine ızgara, fırın, buharda pişirme veya haşlama gibi yöntemleri uygulayabilirsiniz.


6- Besin Seçimlerinizi Dengeli Yapın: Hiç abur cubur ve fast food yemeyecek miyiz diye üzülmeyin. Elbette bunlardan tamamen vazgeçmenize gerek yok. Ancak fazla miktarda yağ ve enerji barındıran hazır gıda ve tatlılara sınırlama getirmelisiniz. Bu besinleri tüketme sıklığınızı doğru ayarladığınız sürece endişelenmeyin.Sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme alışkanlıkları için sağlıklı yemekler


Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Sonuçları Nelerdir?

Yeme-içme alışkanlıklarınızı değiştirmeye başladığınızda enerjinizin ve verimliliğinizin arttığını görmeye başlayacaksınız. Hastalıklara karşı dirençli olan vücudunuz daha esnek ve hareketli olacaktır. Özellikle yemeğinizi kendiniz hazırladığınız, gıdalarınızın nereden geldiğini bildiğiniz ve dışarıda yemek yerken alışkanlıklarınızı kontrol ettiğiniz zaman ilerideki hayatınıza da katkı sağlamış olursunuz. Tüm bu beslenme tüyolarının yanında kendinize uygun bir egzersizi düzenli bir şekilde uygulamak hem kas kütlenizi arttırmanıza hem de ideal kiloda kalmanıza yardım edecektir.


Binefis olarak size ipuçları vermeye devam edeceğiz. Farklı mutfak konuları hakkında bilgi sahibi olmak ve sağlıklı atıştırmalıklar yazımızı okumak için takipte kalın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page