top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Tatlı Mı, Sanat Mı?: Butik Çikolata

Yediden yetmişe hepimizin en sevdiği tatlılardan birinden bahsetmek istiyoruz. Mutlu ve mutsuz anlarımızda, kutlamalarda, bayramlarda aklımıza ilk gelen ikramlıklardan olan çikolata, yüzyıllardır insanların en büyük tutkularından biri olmuştur. Deneme yanılma yoluyla önce dini ritüellerde kullanılan acı bir içecek, ardından yiyecek olarak tüketilmiş ve günümüze gelene kadar farklı çikolata çeşitleri yaratılmıştır. Yetenekli şeflerin elinde sanat eserine dönüşen butik çikolata kavramını da son zamanlarda daha fazla duymaya başladığımız için bu kavramı kısaca incelemek istedik.

Butik çikolata nedir? Çikolata çeşitleri nelerdir?

Butik çikolatacılık, yakın bir geçmişe kadar Türkiye’de yaygın olan bir kavram değildi. Dolayısıyla, Avrupa’da uzun zamandır kullanılan bir üretim tekniği olmasına karşın ülkemizde sonradan popüler olması, “butik çikolata nedir?” sorusunu sorduruyor. Butik çikolata en basit açıklamayla el yapımı çikolataya verilen isimdir. Marketlerden alınan paketli ve fabrika üretimi olanlar bu kategoriye girmez. Kakao konusunda dünya devi olarak anılan Belçika çikolatası bile hala bu yöntemle üretilmektedir. Geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor olması ve büyük araçlara gereksinim duyulmaması butik çikolata dükkanlarının, çikolata kurslarının ve evde çikolata yapımı tekniklerinin artmasına sebep olmuştur. Bu alanda eğitim veren çikolata kurslarına giderek veya gastronomi okuyarak siz de deneyim kazanabilir ve kendinize butik çikolata dükkanı açabilirsiniz.

Butik çikolata nedir? Çikolata çeşitleri nelerdir?

Çikolata hazırlama süreci oldukça incelik isteyen bir iştir. Kavrulan kakao çekirdeklerinden yağ ve toz çıkarılır. Şeker, lesitin ve süt tozu ilave edilen kakao kitlesinden çikolata elde edilir. Bu aşamada malzeme miktarları hedeflenen lezzete göre değişiklik gösterir ve aromalar eklenerek farklı çikolata çeşitleri yaratılabilir. Sütlü, bitter veya beyaz çikolatadan elde ettiğiniz ürünler dolgulu hazırlanabilir, kaplanabilir ve çeşitli malzemelerle süslenebilir.

Butik çikolata çeşitleri arasında en ünlüsü tartışmasız trüf çikolatadır (truffle). Top gibi olan şekli trüf mantarını andırdığı için bu şekilde isim almıştır ve Latincede “yumru” anlamına gelen bir sözcükten türemiştir. İçi ganaj dolu ve dışı çikolata, kakao, hindistan cevizi gibi çeşitli malzemelerle kaplı olan bu şekerleme, özel günlerde çok fazla tercih edilir. Başta göze hitap etmesi ve çeşitli lezzet seçenekleriyle çikolata deneyimini yukarı taşıyan bir seçenek olduğu kesin.

Butik çikolata nedir? Çikolata çeşitleri nelerdir?

Genellikle kişiye özel paketler olarak hazırlanan butik çikolata çeşitleri oldukça fazla kategoriye sahip. Avrupa’dan gelen bu geleneğin yayılmasıyla artan çeşitlilik sayesinde kaliteli çikolata deneyimi üst düzeye taşınmış durumda.

Binefis ailesi olarak yemek tarifleri ve mutfak bilgileri sunmaya devam edeceğiz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page