top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Yemek Temalı Filmler

Hepimizin ortak noktası olan yemek yeme sevgisini farklı şekillerde dışa vuran birçok kişi bulunuyor. Yemek tarifleri hakkında şarkılar yazılıyor, resimler çiziliyor hatta filmler çekiliyor. Bu yüzden sizin için yemek tariflerini konu alan filmlerden bazı öneriler sunmak istedik. Ağzımızın suyu aka aka izlediğimiz bu filmlere gelin birlikte göz atalım. 😛


Julie & Julia (2009) - IMDB: 7.0

Oynadığı her rolün hakkını sonuna kadar veren Meryl Streep’in başrolünde yer aldığı bu filmin kötü olması beklenemez. Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş olan filmde, unutulmaz bir şef ve yazar olan Julia Child rolüne hayat veriyor. Zaman ve mekan olarak birbirinden farklı yerlerde olsalar bile, hayatları birbirine geçmiş olan iki kadının öyküsü anlatılıyor. Filmde hazırladığı lezzetli yemek tarifleri ile ekrana kitleyen Meryl Streep performansıyla Oscar’a aday gösterildi ve Altın Küre ödülü kazandı.Ratatouille (2007) - IMDB: 8.0

“Bir animasyon insanı nasıl acıktırabilir? Fare ve mutfak ikilisi insanı nasıl rahatsız etmez?” gibi bir takım sorular sorduran harika bir animasyon önermek istiyoruz. En iyi animasyon film dalında Oscar ödülü ve Bafta ödülü kazanan animasyon, minicik bir fare olmasına aldırmadan büyük bir aşçı olma hayali kuran fare Ramy’nin, hayallerinin peşinde koşma macerasını anlatıyor. Ünlü bir Fransız restoranında geçen animasyon ismini Ratatouille isimli bir nefis yemek tarifinden alıyor. Yediden yetmişe herkesin keyifle seyredeceği bir animasyon olduğunu söylemeliyiz!


Chocolat (2000) - IMDB: 7.3

Ufak bir Fransız kasabasına taşınan anne ve kızının açtıkları sevimli bir butik çikolata dükkanı sayesinde, kasabadaki ortamı değiştirmesini konu alan filmin başrolünde Juliette Binoche ve Johnny Depp yer alıyor. Çikolata dükkanı sayesinde, kasabaya hakim olan kasvetli hava yok oluyor ve yerine bolca çikolatayla birlikte neşeli günler geliyor. Joanne Harris’in kitabından uyarlanan film, Lasse Halström imzası taşıyor.


Chef (2014) - IMDB: 7.3

Şık bir restoranda ünlü bir aşçı olan Carl Casper’ın kendi yemek tarifleri nefis olmasına rağmen menüye uymaya çalıştıkça lezzeti düşmeye başlar. Bir gurmenin yaptığı olumsuz yorumlar üzerine satın aldığı karavanda yeni bir başlangıç yapar. Iron Man 1 ve 2 filmlerinin yönetmeni olan Jon Favrreau’nun yazıp yönettiği ve aynı zamanda başrolünde yer aldığı film, iştah kabartıcı bir özelliğe sahip. John Favreau’ya eşlik eden Scarlett Johansson, Sofia Vergara, Robert Downey Jr. Gibi isimler de oldukça dikkat çekiyor.


Politiki Kouzina (2003) - IMDB: 7.6

Türkçe’ye “Bir Tutam Baharat” ismiyle çevrilen film daha ilk dakikalardan iştah kabartmaya başlıyor. Yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyükbabasından öğrendikleri ile usta bir aşçı olan Fanis, yemek yapma yeteneğini insanların hayatına tat katmak için kullanır. İlerleyen yıllarda ilk aşkı ve büyükbabası ile yeniden buluşmak için Atina’dan ayrılıp İstanbul’a gelişini anlatan filmde hayat ve yemek hakkında öğrendiklerini bağdaştırıyor.

Hepimizin hayatına bir tutam baharat katacak bu filmler arasından daha önce izlediğiniz veya izlemek istediğiniz var mı? Yemek tariflerini konu alan başka filmler biliyor musunuz? Bizimle yorumlarda paylaşmayı ve nefis yemek tarifleri öğrenmek için kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page