top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Yiyecekler Hakkında İlginç Bilgiler-3

Uzun zamandır mutfakta olanlar bilirler, burası derya denizdir. Öğrenecek ve keşfedecek bilgiler asla bitmediği gibi, yemek tariflerinin de sonu yok gibidir. Herkesin dolma yapışı bir değildir ve her el bambaşka bir lezzet yaratır. Aslında aşina olduğumuz yemek tarifleri hakkında bilmediğimiz pek çok şey vardır. Püf noktalardan değil, mutfak hakkında ilginç bilgilerden bahsediyoruz. Bazen sebze meyvelerin besleyiciliği hakkında, bazen de yemek tariflerinin hikayeleri hakkında daha önce duymadığımız bilgiler öğreniyoruz ve hemen koşup Binefis ailesiyle paylaşmak için yazmaya başlıyoruz. Şimdi gelin, muhtemelen hiç duymadığınız bilgileri sizinle paylaşalım.


#1 Mutfakta en fazla kullandığımız sebzelerden biri domatestir, sanırım bu konuda fikir birliği yapabiliriz. Biz de kendimize “Domatesler hakkında neyi bilmiyor olabiliriz ki?” diye sorduk. Mutfaklarımızdan eksik olmayan domateslerin aslında sebze değil meyve olduğunu biliyor muydunuz? Botanik bilimine göre meyve, bir bitkinin tohumlarını yayma şeklidir ve tohumdan üreyen çiçekten meyve yetişir.

#2 Bir ağacın doğmasına yarayan çekirdekler çok önemlidir ve evimizde bile bitki yetiştirmemizi sağlar. Tüm meyveler çekirdeğini içinde taşır değil mi? Sadece iki meyvenin çekirdekleri dışarıdadır. Bunlar çilek ve kajudur.

#3 Fast food yemeklerinde çoğumuzun karşı koyamadığı ve hepimize cazip gelen bir taraf vardır. Bu durum sadece yemeklerin lezzetiyle alakalı değil, kendilerini pazarlama yöntemleriyle de alakalı. Biz fark etmeden ağzımızı sulandıran tarafları oluyor ve bunlardan biri de renk kullanımı. Kırmızı, turuncu ve sarı renklerin, fast food restoranları tarafından sık sık kullanıldığını görüyoruz. Bu bir tesadüf değil elbette. Kırmızı ve sarı renkler açlık hissi uyandırdığı için kullanılmaktadır.

#4 Kırmızı şarap yıllandıkça rengi açılırken, beyaz şarabın rengi koyulaşır. İlk senelerinde altın veya saman sarısı benzeri renk tonlarında olan beyaz şarap yıllandıkça kehribar rengini almaya başlar. Koyu altın sarısı veya kehribar rengi, şarabın meşe fıçılarda yıllandığına veya hafif tatlımsı bir tada sahip olduğunun göstergesi olabilir. Kırmızı şarabın yıllar içinde açıklaşmasının nedeni ise, meyvenin içinde bulunan maddelerin zamanla molekülleşerek şişenin dibine çökmesidir. Bu sırada tat veren bileşenler de değişir ve daha yumuşak bir tat yayılır.

#5 Evlerimizde büyük pratiklik kazandıran poşet çaylara verilen ilk patentin tarihi 1903’tür ve Thomas Sullivan adında bir tüccar tarafından keşfedilmiştir. Alıcılarına ufak ipek keselerde gönderdiği çaylar önce kesesinden çıkarılmalıydı. Ancak alıcılar toz çayı keseden çıkarmak yerine, delikli bir yapıya sahip olan poşetleri direk demlemeyi tercih edince poşet çay bulunmuş oldu.


Günlük hayatımızda kullandığımız mutfak tüyoları ve pratik yemek tarifleri işte böyle hikayelerle ve keşiflerle ortaya çıkıyor. Bize sıradan gelen tüm yemek tariflerinin arkasında yatan bir hikaye var. Bunları öğrenmek için ilginç bilgiler ve lezzet hikayeleri serilerimizi takip etmeyi unutmayın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page