top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Yiyecekler Hakkında İlginç Bilgiler- 5

Mutfakla ne kadar ilgili olursak olalım asla derinlemesine öğrenemediğimiz bazı konular mutlaka oluyor. Öğrenilecek ve anlatacak bu kadar çok şey olmasına rağmen her defasında duyduklarımıza şaşırabiliyoruz. Çok yakından tanıdığımızı sandığımız yiyecek ve içecekler hakkında bile daha önce hiç duymadığımız yeni bilgilerle karşılaşabiliyoruz. Youtube kanalımızda ve blog yazılarımızda sık sık değindiğimiz yiyecekler hakkında ilginç bilgilerden bazılarına birlikte göz atalım.

yiyecekler hakkında ilginç bilgiler - pratik yemek tarifleri

#1 Yabanmersininin gözlerimiz üzerinde oldukça farklı etkileri vardır. Işığa duyarlılığı arttırır ve değişen ışığa karşı adaptasyonu sağlar. Gözdeki kılcal damarlarını besler ve gece görüşünü kuvvetlendirir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, görsel fonksiyonların düzenlenmesi ve beyne ışık sinyallerinin iletilmesi gibi konularda rol oynayan rodopsinin üretimini hızlandırmıştır. Bilgisayar ekranı gibi zararlı ışınlara sahip olan ortamlar rodopsin seviyesini düşürdüğü için yabanmersini tüketimini arttırmak faydalı olacaktır.

#2 1900’lü yılların başında başta Fransa olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinde domates, “aşk elması” adıyla tanınırdı. Domates hakkında afrodizyak etkisi yarattığı ve yiyen kişinin aşık olacağı gibi bazı hurafeler bulunurdu.

#3 Japonya’da balon balığı çok sevilir ancak fiyatı çok yüksektir. Balon balığının ciğerinde ve yumurtalıklarında zehir bulunduğu için buralara dokunmadan, ince bir işçilikle kesilmesi gerekiyor. Balon balığı servis etmek isteyen şefler özel bir eğitimden geçerek sertifika alıyorlar. Bu sertifikaya sahip olmadan servis yapan kişiler ceza alıyor.

#4 Sabahları hızlı bir şekilde uyanmak çoğu kişi için gerçekten zor. Genellikle bir bardak sade ve sert bir kahve içtiğimizde kolaylıkla kendimize geleceğimizi düşünüyoruz. Kahve, pek çok kişide etkili olan bir yöntemdir. Bir de elma yemeyi deneyin. Elmada bulunan fruktoz seviyesi kahvedeki kafeinden daha yüksektir ve ayıltıcı özelliği daha fazladır.

#5 Dünyada kişi başına en fazla çay tüketen ülkenin Türkiye olduğunu söylesek şaşırır mısınız bilemiyoruz. Ülkemizde kişi başına ortalama 3.5 kg çay tüketilirken, Türkiye’yi Afganistan, Libya, Katar ve İngiltere takip eder. Toplam çay tüketiminde nüfusu nedeniyle birinci olan Çin ise kişi başına 0,75 kg ile bizden oldukça geridedir.

yiyecekler hakkında ilginç bilgiler - pratik yemek tarifleri

Yiyecekler hakkında ilginç bilgiler öğrenmek için bizi takip etmeyi ve enfes yemek tarifleri için kanalımıza abone olmayı unutmayın!!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page