top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Cilde İyi Gelen 7 Besin

Sağlıklı ve dengeli beslenme, yemek tariflerini buna göre hazırlama ve organik gıdalar tüketme alışkanlıkları, duygusal durumumuzdan vücut sağlığımıza kadar her şeyi etkiler. Bebeklikten itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, geleceğe yapılabilecek en büyük yatırımdır. Bunun için doğa gerekli olan her ihtiyacımızı bize sunar. Tek yapmamız gereken bize sunulanları yeterince tüketmektir. Cilt sağlığı ve güzelliğinde de organik besinlerden faydalanmak oldukça önemlidir. Cildimize kalitesiz kimyasal ürünler kullanmaktan çekinmeli, bunun yerine beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemeliyiz. Doğru yiyecekler yeterli miktarlarda tüketildiğinde, cildimiz zaten daha güzel görünmeye başlar. Aşağıda cilde iyi gelen, sağlıklı beslenme alışkanlıklarınız arasında yer alması gereken 10 maddeyi sizin için sıraladık.


#1 Yeşil Yapraklı Bitkiler

Lutein ve zeaksantin bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, hücreleri koruma ve nem bariyerlerini güçlendirme konusunda son derece etkilidir. İçerdikleri andioksidanlar sayesinde yaşlanma etkilerini azaltır ve böylelikle daha genç bir cilt görünümü sağlar.


#2 Avokado

Yararlı yağlar bakımından zengin olan avokado, sağlıklı beslenme trendlerinden olduğu için yemek tariflerinde sıkça rastladığımız bir bitkidir. Elastik, nemli, dolgun ve sağlıkla ışıldayan bir cilt için birebirdir. E vitamini içermesi nedeniyle cilt bariyerini güçlendirme etkisine sahiptir. Ayrıca hava kirliliği, UV ışınları gibi dış faktörlere karşı kalkan görevi görür.


#3 Turuncu Sebzeler

Bol miktarda betakaroten içerek turuncu renkli sebzeler, cildinizi zararlı güneş ışınlarına karşı korur. Cildin dış etmenler sebebiyle zarar görmesini engellerken yaşlanmayı geciktirme özelliği taşıyor. Özellikle bu içeriği yoğun olarak içeren tatlı patates, yemek tariflerinde kullanılarak tüketilmelidir.


#4 Brokoli

Vitamin, mineral ve karotenoidler bakımından zengin olan brokoli, yaşlanmaya karşı güçlü ve korunaklı bir cilt sağlar. İçeriğindeki kolajen sayesinde ciltteki kırışıklıkların azalmasını ve daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar.


#5 Yulaf

Yulafgiller familyasındaki bitkilerin içeriğinde, hücrelerin zarar görmesine engel olan antioksidanlardan selenyum mevcuttur. Ciltteki zararlı toksin maddelerin atılmasını, gözeneklerin küçülmesini ve ciltteki lekelerin giderilmesini sağlar. Böylece daha sağlıklı bir görüntü kazanmanıza neden olur.


#6 Domates

En güçlü karatenoid antioksidanlardan biri olan likopen içeren domates, çevresel faktörlerin cilde zarar vermesini engeller. Gözenek sıkılaştırma özelliği sayesinde daha yeni ve genç bir görünüm elde etmenizi sağlar. Daha parlak, sağlıklı ve düz bir cilt için yemek tariflerinin vazgeçilmezi domatesin bol bol tüketilmesi gerekir.


#7 Yağlı Balıklar

Omega-3 bakımından son derece zengin olan yağlı balık çeşitleri ile hazırlanan yemek tarifleri hem lezzetli hem de besleyicidir. Daha nemli ve dolgun bir cilt görüntüsü yaratır. Ayrıca akne, inflamasyon, rosacea gibi cilt problemlerine de savaşır.

Binefis ailesi olarak doğanın gücünden faydalanmak gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden organik gıdalarla hazırlanan yemek tariflerini daha lezzetli buluyoruz. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmek için bizi takipte kalın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page