top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Dünyadan Mantı Benzeri Yemekler

Ne yalan söyleyelim, mantı kırmızı çizgimizdir. Hazırlanışı biraz zahmet veriyor olsa da bizi asla yarı yolda bırakmayacak, yüzümüzü her zaman güldürecek bir yemektir. Hatta güzel pratik yemek tariflerinden biri olabilir. Bolca hazırladığınız mantıların bir kısmını buzlukta dondurarak, gerektiği zaman kolayca haşlayabilir ve 5 dakikada yemek tarifleri hazırlayabilirsiniz.

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada hamur işi oldukça fazla tüketilir. Doyurucu olması ve kolay malzemelerden yapılması sebebiyle hemen her mutfakta bir örneğine rastlayabilirsiniz. Mantı da içi malzeme ile doldurulmuş hamur olarak tanımlanabilir ve dünya mutfaklarının pratik yemek tariflerindendir. Ülkemizde Kayseri mantısı oldukça meşhurdur ve haşlanarak veya kızartılarak hazırlanır. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos dökülerek servis edilir. Yine kıymalı harçla doldurulan Sinop mantısı ise tereyağı ve cevizle servis edilir.

Dünya mutfaklarından diğer mantı benzeri yemeklere göz atalım.

mantı tarifleri - dünya mutfakları - pratik yemek tarifleri

#1 Dumpling (Çin): Etli hamur veya çin mantısı olarak bilinen geleneksel lezzet, etin üzerine bohça şeklinde sarılmış hamurdan oluşur. Buharda pişirilerek hazırlanan dumpling et, patates veya ekmek bazlı olabilir ve kendi içinde çeşitli türleri vardır.

mantı tarifleri - dünya mutfakları - pratik yemek tarifleri

#2 Ravioli (İtalya): İtalya’nın en bilindik hamur işi lezzetlerinden biri olan ravioli, ince makarna hamurunun içine et ve peynir benzeri dolgu malzemesi koyularak hazırlanır. Geleneksel olarak kare ve tırtıklı kenarlı olarak kesilir. Çoğunlukla fesleğenli ve domatesli sosla servis edilir.

mantı tarifleri - dünya mutfakları - pratik yemek tarifleri

#3 Pelmeni (Rusya): “Rus mutfağının kalbi” olarak betimlenen geleneksel mantı tarifi, tok bir katlama stiline sahiptir. Sour cream ile soslanarak servis edilir.

mantı tarifleri - dünya mutfakları - pratik yemek tarifleri

#4 Khinkali (Gürcistan): Şekli itibariyle dumplingi çağrıştıran khinkali, birleşme yerinden tutularak yenir. Et ve sebze dolgulu olup, tkemali sos ile birlikte tüketilir.

mantı tarifleri - dünya mutfakları - pratik yemek tarifleri

#5 Vareniki (Ukrayna): Yarım daire şeklinde olan mantı tarifi, tuzlu suda veya buharda haşlanarak pişirilir. En önemli özelliği tatlı ve tuzlu çeşitlerinin olmasıdır. Tuzlu ise et, mantar ve patates, tatlı ise kiraz dolgulu olarak hazırlanır. Bu da sour cream ile iyi giden mantı tariflerinden biridir.

Sizin daha önce deneyip beğendiğiniz mantı tarifleri neler? Pratik yemek tarifleriniz arasında mantı da var mı? Bizimle yorumlarda paylaşmayı ve Binefis yorumuyla hazırlanmış sosyete mantısı tarifimizi denemeyi unutmayın! Mantı benzeri tariflerin devamı için takipte kalın!Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page