top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Kısa Kısa: Yumurta Haşlama Süreleri

Mutfağa girdiğinizde tüm yemek tariflerini yapabilirsiniz ama yumurta haşlamak her zaman bir meseledir. Tahmini sürelerle, başında beklemeden veya hangi boyutu ne kadar kaynatmamız gerektiğini bilmeden başladığımız girişimler çoğunlukla ufak tefek başarısızlıklarla sonuçlanır. “Ah keşke birkaç saniye daha tutsaydım!” veya “İlk düşündüğümde ocaktan alsaydım tam kıvamında olacaktı!” gibi yakarışları duymamak için dersimiz yumurta haşlama.


Cıvık Yumurta

Yumurtaya ekmek bandırmayı sevenler için ideal pişirme süresi 2 dakikadır. Su tıkırdamaya başladığı andan itibaren kronometrenizi başlatın ve tam kıvamında bir yumurta hazırlayın. Kahvaltılık yemek tarifleri için çıtır ekmeğinizi batıracağınız cıvık yumurtanızı keyifle tüketebilirsiniz.


Rafadan Yumurta

Beyazı tam pişmiş ve sarısı akışkan olan pişirme şekline rafadan denir. Su kaynadıktan sonra 3 dakika daha pişirmeye devam edin ve yumurtayı sudan çıkartıp soğuk suya tutun.


Kayısı Yumurta

En zoru en güzelidir... En lezzetli ve tutturması en zor olan pişirme yöntemi kayısıdır. Su kaynamaya başladığı andan itibaren 4-4 buçuk dakika yumurtanızı pişirdiğinizde tam kıvamında kayısı yumurtanız hazır olacak.


Katı Yumurta

Beyazı ve sarısı tamamen pişmiş olan katı yumurtayı hazırlayabilmek diğerlerine göre daha kolaydır. Kaynamaya başladıktan sonra 5-6 dakika pişirdiğinizde yumurtanız katı olacak.


Çok Katı Yumurta

Genellikle fırınlarda çok pişmiş katı yumurta, kahvaltılık ürünlerin yanında satılır. Bu kıvamı evde tutturmak isterseniz 7-10 dakika pişirmeniz gerekir. Patates salatası gibi yemek tarifleri ile yağlı börek çeşitlerinin yanına oldukça yakışır.

Comments


bottom of page