top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Kendi Evinizde Bir Barista Olun!

Güncelleme tarihi: 7 Eki 2021

Kahve çeşitleri günümüzde en fazla tüketilen içecek çeşitlerindendir. Seveni oldukça fazla olan kahveyi bir sohbetin bahanesi veya ayılmanın şartı olarak görürüz. Tabii her zaman dışarı çıkıp kahve içmemiz mümkün olmuyor ama kahve severler için bunun çözümü hiç de zor değil. Evlerimizde kahve çeşitleri hazırlamanın pek çok farklı yöntemi bulunuyor. Bunlardan en basiti Türk kahvesi hazırlamak olsa da bugün üçüncü nesil kahveciliğe yönelik yöntemleri anlatacağız.

evde kahve demleme yöntemleri - kahve çeşitleri

#1 French Press

Evde kahve çeşitleri hazırlamak dendiği zaman akıllara ilk gelen yöntem filtre kahvedir. Kullanım ve temizlenme kolaylığı ile gönüllere taht kurmuş olan french press ise filtre kahve hazırlama yöntemleri arasında en çok tercih edilen gereçtir. Kaliteli bir french press, ısıyı muhafaza etme kapasitesi yüksek cam ile sağlam bir filtreye sahiptir. Oda sıcaklığındaki frenc press içerisine koyulan iri öğütülmüş kahve koyulurken, su ile oranı 1/10 olmalıdır. 80-90 derecelik su dairesel hareketlerle yavaşça koyulmalıdır. Su, kaynama seviyesinde olursa kahve yanar ve düşük sıcaklıkta olursa çiğ kalır. 4 dakikalık demlenmeden sonra piston aşağı bastırılarak kahve servis edilir.

evde kahve demleme yöntemleri - kahve çeşitleri

#2 Chemex

İlk başta bir laboratuvar malzemesi olarak ortaya çıkmış olan Chemex ile kahve demlerken, kendinizi kimya deneyi yapıyor gibi hissedeceksiniz. Oldukça şık tasarımı ve profesyonel görüntüsü ile evinizin baristası olacaksınız. Özel kağıt, bez veya metal filtresini yerleştirdikten sonra sıcak su ile ıslatıp dökmelisiniz. Böylece hem kağıt cama iyice yapışır, hem malzemeleriniz ısınır hem de varsa kağıt tadı gider. 30 gram kahvenin üzerine dinlendirilmiş sıcak suyu yavaşça dökün ancak tek seferde tamamını boşaltmayın. Hafifçe karıştırdıktan sonra aşamalı olarak eklemeye başlayın. Üzerine 510 gram suyun tamamını eklemeyi bitirdikten sonra filtreyi çıkartıp kahvenizi servis edebilirsiniz.

evde kahve demleme yöntemleri - kahve çeşitleri

#3 V60

Chemex gibi damıtma yöntemini baz alan V60 da filtre kağıdı yerleştirildikten sonra kağıt ıslatılarak kullanılır. Demleyeceğiniz kahve miktarına göre altına bardak veya sürahi benzeri bir kap yerleştirebilirsiniz. İnce veya orta büyüklükte öğütülmüş 25gram kahve üzerine 1 dakika bekletilmiş kaynar suyu yavaşça gezdirin. Suyu 375 grama tamamlayana kadar aralıklarla dökmeye devam edin. 2-3 dakika içinde hazır olan kahvenizi afiyetle içebilirsiniz.

evde kahve demleme yöntemleri - kahve çeşitleri

#4 Aeropress

Evde kahve demleme yöntemleri arasında en pratik yöntemlerden bir diğeri de Aeropress’tir. Adından da anlaşılacağı üzere, french press’te olduğu gibi basınç uygulayarak demleme yöntemidir. Filtre kağıdını yerleştirip kahvenin akması için altına bir bardak veya sürahi yerleştirin. Kağıdı ıslattıktan sonra tek kişi için 15 gram kahveyi dökün ve ilk olarak 45 gram kadar su ekleyin. 20-30 saniye sonra kalan suyu da ekleyip dairesel hareketlerle karıştırın. İtici parçayı yerleştirin ve ardından yavaş ve dengeli bir biçimde bastırın. İçerisine süt ve aroma ekleyerek farklı filtre kahve çeşitleri hazırlamanız da mümkün. Kahveniz hazır!

Evde kahve demleme yöntemlerinden en popüler olanları sizinle paylaştık. Kahve çeşitleri hazırlamak için sizin kullandığınız veya kullanmak istediğiniz yöntemler hangileri? Bizimle paylaşmayı ve pratik yemek tarifleri için Binefis’i takip etmeyi unutmayın!

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page