top of page
  • Yazarın fotoğrafıZülal Ural

Yemek Konulu Netflix Belgeselleri

Mutfak tüyoları, gastronomi, nefis yemek tarifleri, sofra adabı gibi konulara ilgili olan kişilerin ilgisini çekebilecek hikayelerin anlatıldığı yemek konulu filmler listemizden sonra, belgesellerden bahsetmeden geçmek istemedik. Televizyonlarda ve Youtube’da yemek tariflerinin anlatıldığı (bknz. Binefis 😛) pek çok kanala ek olarak, iyi çekim teknikleri ve gerçekçi bakış açılarıyla etkileyen belgesellerin de izlenmeye değer olduğunu düşünüyoruz. Elbette akıllara ilk gelen adres Netflix oluyor. Ufkunuzu genişletecek olan bu içerikler yemek tariflerinden ziyade kişisel hikayelere odaklanarak mutfak serüvenine seyirciyi de dahil ediyor. Şeflerin, restoranların, yemek tariflerinin, sokak lezzetlerinin izini süreceğiniz belgesel yapımlarından bazılarına birlikte göz atalım.


Chef’s Table

Netflix’in en popüler yemek konulu yapımı olan Chef’s Table belgeselinde, dünyanın dört bir yanından ünlü şeflerin hikayelerine konuk oluyoruz. Bol bol yemek molası vererek izlemenize sebep olacağı konusunda sizi şimdiden uyarmalıyız! Her bölümde farklı bir şef, farklı bir mutfak, farklı bir tarz ile karşılaşacağınız Chef’s Table belgeseli, büyülü mutfak tekniklerine ışık tutuyor. İlginç mutfak kültürlerini izlerken daima şaşırmanıza sebep olan bu yapım, mesleğin olumlu ve olumsuz taraflarını ele alarak gerçekçi bir tavrı yansıtıyor.

 


Noma: My Perfect Storm

Bu Netflix belgeseli, daha önce “Yenilikçi Bir Mutfak Terimi: Nordik Mutfak Nedir?” yazımızda değindiğimiz Noma Restoran’ı konu alıyor. Dünyanın en iyi 50 restoranı listesinde dört defa birincilik kazanmış olan Noma, dünyanın en prestijli mutfak tekniklerini sunuyor. Nordik mutfak akımının öncülerinden kabul edilen şef Rene Redzepi’nin müthiş hikayesini anlatırken, gastronominin bilinmeyen taraflarını gün yüzüne çıkartıyor.

 


Street Food

Netflix belgesel yapımlarının salaş çocuğu olan Street Food ile sokaklara iniyor ve farklı ülkelerin farklı lezzetlerine göz atıyoruz. Yemek tariflerinin prestijden uzak hali olan sokak lezzetlerini öğreneceğiniz Netflix belgeselinde çeşitli insan tasvirleri de göreceksiniz. Bizi çıkardıkları Asya seyahatinde çeşitli kültürel zevklere tanık olmakla kalmıyor, çeşitli hikayeler de dinliyoruz.

 


Somebody Feed Phil

Bu Netflix belgeselinde Phil Rosenthal ile birlikte bir dünya turuna çıkıyoruz. Amacı ülkelerin yerel lezzetlerini denemek olan Phil, bambaşka lezzet kültürlerinin kapısını çalıyor. İlginç yemek tariflerini denerken insanlarla tanışıyor ve tüm samimiyetiyle seyirciyle buluşuyor.

Yemek konulu belgesellerden sizin izledikleriniz var mı? Yemek tariflerinin yer aldığı yapımları seyretmeyi seviyor musunuz? Cevabınız evet ise sizi Youtube kanalımıza bekleriz! 😉 😛

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page